Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panasonic Lumix DMC-G1

15. 3. 2009

Obrazek

Cena: 16 990,-Kč

Společnost Panasonic uvedla první SLR fotoaparát postavený na revolučním standardu Micro 4/3, model LUMIX G1 s výměnnými objektivy. G1 je prvním ideálním fotoaparátem pro všechny aktivní nadšence, kteří nechtějí cestovat s těžkým batohem plným fototechniky, ale s fotografováním to myslí vážně, rádi experimentují a chtějí nekompromisní kvalitu snímků. Novinka totiž dokáže poskytnout fotografům všechny výhody digitálních SLR fotoaparátů (zrcadlovek), jako je výjimečná obrazová kvalita, možnost výměny objektivů, bohaté příslušenství a plně manuální funkce. Přitom jim nabízí neuvěřitelně kompaktní rozměry, výrazně nižší hmotnost, naprostou mobilitu a řadu funkcí, které dosud v digitálních zrcadlovkách nenašli.

Panasonic LUMIX G1 radikálně vyvrací předsudek, že všechny digitální SLR fotoaparáty jsou příliš velké, těžké a obtížné na ovládání. Model vychází z nového standardu Micro 4/3, který kombinuje vysokou obrazovou kvalitu fotografického standardu 4/3 a nový přístup k přenosu obrazu bez použití omezujícího hranolu a zrcadla. Díky tomu standard Micro 4/3 slibuje mnohem vyšší kompaktnost a nízkou hmotnost fotoaparátů, avšak při zachování obrovské flexibility a možností rozšíření.

Super přenosný a snadno ovladatelný Panasonic LUMIX G1 je prvním takovým příkladem. Díky vyššímu počtu elektrických kontaktů mezi tělem fotoaparátu a objektivem se zvyšuje potenciál fotoaparátu do budoucnosti. Přístroj je navíc možné používat jak s výměnnými objektivy standardu Micro 4/3, tak se staršími výměnnými objektivy standardu 4/3 (se speciálním adaptérem). To představuje velkou výhodu zejména pro ty uživatele, kteří již vlastní objektivy standardu 4/3 - stačí dokoupit adaptér a mohou je používat i s podstatně kompaktnějším tělem. Sečteno a podtrženo, nová generace řady Panasonic LUMIX G se výrazně vyčleňuje z rodiny běžných digitálních zrcadlovek.

Nejpřevratnějším prvkem konceptu Micro 4/3 v novém modelu G1 je nahrazení tradičního systému hranolu a zrcadla, které již plně nevyhovuje požadavkům 21. století, zcela novým rozměrným digitálním hledáčkem Panasonic Live View Finder s extrémně vysokým rozlišením, okamžitou odezvou a funkcí tzv. pravého živého náhledu Live View. Díky tomu je tělo fotoaparátu podstatně kompaktnější, vhodnější pro cestování a příjemnější na ovládání. Navzdory tak kompaktním rozměrům jsou fotoaparáty řady G vybaveny inovativními funkcemi, jako je například systém automatického ostření na kontrast (contrast AF) nebo Inteligentní Auto režim (iA), který sklízí úspěchy v kompaktních fotoaparátech LUMIX. Pod označením iA se skrývá celá řada velice důmyslných a užitečných funkcí - AF Tracking (sledování pohyblivých cílů), detekce tváří, inteligentní řízení ISO a inteligentní expozice. Díky tak široké a vysoce efektivní funkční výbavě lze s novým přístrojem pořizovat naprosto úžasné snímky pohotově a bez nutnosti dlouhého nastavování jednotlivých parametrů.

G1 je osazena 4/3 snímačem Live MOS s rozlišením 12,1 megapixelu, který se vyznačuje širokým dynamickým rozsahem a velice nízkou spotřebou energie. Schopnosti snímače jsou navíc plně využity systémem pravého živého náhledu v reálném čase Live View, a to jak při fotografování pomocí rozměrného LCD panelu, tak při použití  revolučního hledáčku. Kontrastní automatické zaostřování pak přináší další výhody, jako je možnost přesného zaostření na jakýkoli vybraný bod obrazu nebo konkrétní oblast včetně sledování jejího pohybu (AF Tracking). Funkce „pravého živého náhledu v reálném čase" uživateli předem ukáže, jak přesně bude fotografie vypadat a jak se na výsledné fotografii projeví případná změna clony. Velký 3palcový (7,62cm) LCD panel se 100% pokrytím fotografované scény a rozlišením 460.000 bodů je velkým pomocníkem při snaze o dosažení ideální kompozice a vyladění těch nejmenších detailů. U většiny fotoaparátů s výměnným objektivem je závažným problémem prach. Proto jsou nové modely Panasonic vybaveny speciálním ultrazvukovým protiprachovým filtrem, který efektivně eliminuje i ty nejemnější částečky prachu, které ulpívají na snímači a zajišťuje tak vysokou kvalitu obrazu. K výkonu výrazně přispívá i nový obrazový procesor Venus Engine HD, jenž dokáže skvěle potlačit obrazový šum při zachování bohatých detailů a díky výstupu HDMI nabízí nové možnosti propojení s nejmodernějšími domácími audiovizuálními přístroji.

Model Panasonic LUMIX G1 ocení zejména ti, kteří aparáty s výměnným objektivem nikdy nevyzkoušeli, anebo vyzkoušeli, ale přišly jim příliš robustní a obtížné na ovládání. Fotoaparát představuje průlom i na poli designu, a to zejména tím, že oproti tradičním digitálním zrcadlovkám nabízí dramaticky menší rozměry a výběr z podstatně širší barevné škály. I proto je přímo ideální volbou pro milovníky fotografie, kteří dosud váhali s přechodem na digitální zrcadlovku.
Nový model Panasonic LUMIX G1 i amatérskému nadšenci otevře dveře do nekonečného světa kreativní fotografie.

 

Náhledy fotografií ze složky Panasonic Lumix DMC-G1